گفتارنیوز در پی گفتارحق

دوشنبه, ۳ اردیبهشت , ۱۴۰۳ Monday, 22 April , 2024 ساعت ×
چند کلام با شهردار رشت
۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۲:۵۲
شناسه : 1732
2
امیدواریم شهردار منتخب صدای اعتراض و خواست تغییر این شهروندان را شنیده و با توجه به ابزار قانونی خود در راستای رفع مشکلات این شهر گام بردارید. به داد رشت برسید پیش از آنکه مشکلات آن را در خود ببلعد و از تاریخ و هویت خود تهی گرداند.
ارسال توسط :
پ
پ

گفتارنیوز:جناب شهردار امروز در نخستین روز پس از معارفه تان، فرصت را مناسب یافتیم تا نکاتی چند در رابطه با وضعیت شهر رشت و لزوم ورود و اقدام عاجل شما را در این رابطه، یادآوری کرده و با شما در میان بگذاریم‌.

همانطور که مستحضرید شهرداری به عنوان یکی از نهاد هایی که بیشترین ارتباط و مواجهه مستقیم با مردم را دارند. آنچه در شهرداری صورت می پذیرد کاملا قابل اندازه گیری است و از این رو کارنامه و عملکرد آن مستقیما در معرض دید و قضاوت عموم مردم قرار می گیرد. در یک قضاوت منصفانه و بدور از ملاک های جناحی و سیاسی باید گفت متاسفانه شورای اسلامی شهر رشت از کارنامه قابل قبولی در مدیریت شهری برخوردار نیست. واقعیتی که بزرگترین نشانه آن عدم ثبات در مدیریت شهری، حواشی دائم شورای شهر و تغییر مکرر شهردار می باشد.

یادآوری این نا‌بسامانی های شهر رشت صرفا تکرار مکررات است و کیست که نداند پایتخت گیلان زمین و شهروندانش با چه مشکلات عدیده ای مواجه هستند. در وضعیتی که باقی مانده محیط زیست سبز و خدادادی ما رو به ویرانی است و ترافیک شهری هر روز بدتر از قبل می شود و خیابان ها اندک اندک بدل به پارکینگی بزرگ می گردند، هیچ کدام از اقدامات جهادی شهرداران و اعضای محترم شورای شهر هم راهگشا نبوده و بی تدبیری ها بر گره های حمل و نقل شهری افزوده است و در عین حال شهر زیبای ما از فقر شدید ناوگان حمل و نقل عمومی رنج می برد.

در کنار همه اینها غارت و از بین بردن ظرفیت های شهری، اتفاقی است که سالیان سال است رخ می دهد و ادامه دارد. غارت و از بین بردن رشت خود عامل بسیاری از مشکلات گفته شده است. چندسالی است که مافیای ساخت و ساز و ساختمان ساز ها با کمک و مساعدت مدیران شهری آسمان و زمین شهر را به نام خود سند زده‌ اند و این بده بستان ها نتیجه ای جز از بین بردن محیط زیست شهر و باغات دیرسال آن، و تشدید مشکلات پیش گفته شده از قبیل آلودگی محیط زیست شهرمان و معضلات ترافیکی، نداشته است.

هرچند که بسیاری در این سال ها جیب های خود را با غارت رشت انباشته اند، آنچه عاید رشتوندان  شد چیزی جز کاهش سطح کیفیت زندگی شان نبود. مضاف آنکه همین شیوه مدیریتی مدیران ودخالت ها و اعمال نفوذ شورا خود موجب تشدید شکاف های طبقاتی و اثرات سوء اجتماعی مترتب آن، و توزیع ناعادلانه اندک امکانات و تسهیلات عمومی در شهر شده است.

رشت این گنجینه قدیمی گیلان، می رود تا از تاریخ و هویت خود تهی شود و آنچه برای مدیران شهری این شهر اهمیت دارد درآمدزایی به وسیله فروش شهر یا ظرفیت های آن است. برای ایشان اهمیتی ندارد حتی اگر زرجوب را با زباله پر کنند تا روی آن هم ساخت و ساز کنند. اتفاقی که با روند فعلی عن قریب رخ خواهد داد.

در کنار تمامی مشکلات گفته شده، شیوه فعلی مدیریت شهری و گسترش بی ضابطه و بی برنامه شهر در زمین و آسمان، این شهر را بیش از پیش در مواجه با مخاطرات احتمالی آسیب پذیر کرده و رشت را بدل به شهری بی دفاع نموده است.

در شهری که مدیریت شهری، از شهرداری تا شورای شهر به دلایلی اغلب سیاسی در دست طیفی بیگانه با مسائل شهری است و فجایع کنونی حاصل این مدیریت های ضعیف بوده است، شهری که تخلفات و قانون گریزی ها در آن تا بدان جایی رسیده که حتی نمی توان متخلفین را پاسخگو نمود مگر با تهدید به شکایت و اقدامات قضایی.

جناب شهردار مردم از بروکراسی اداری دست و پا گیر در مناطق پنجگانه شهرداری رشت گلایه مند هستند و لازم است شهردار جدید با نظارت میدانی دائمی زیر میز بروکراسی اداری بزند.

امیدواریم شهردار منتخب صدای اعتراض و خواست تغییر این شهروندان را شنیده و با توجه به ابزار قانونی خود در راستای رفع مشکلات این شهر گام بردارید. به داد رشت برسید پیش از آنکه مشکلات آن را در خود ببلعد و از تاریخ و هویت خود تهی گرداند.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.