گفتارنیوز در پی گفتارحق

چهارشنبه, ۲۳ خرداد , ۱۴۰۳ Wednesday, 12 June , 2024 ساعت ×
پیوند بعد مادی و معنوی انسانها ، در حوزه و دانشگاه متجلی و معنی پیدا می کند
۲۹ آذر ۱۴۰۲ - ۲۰:۳۱
شناسه : 3018
4
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گیلان: محمد دوستار:سوالات مطرح شده جوانان در دانشگاهها ،جدی است و اساتید باید به آنان جواب منطقی ارائه دهند چرا که در این زمینه هم دانشگاه آزاد اسلامی باید پیشگام باشد و با برگزاری جلسات هم اندیشی و فعالیت در این زمینه در طول یک سال، نتایج آن را در سال آینده بررسی و و به بحث و تبادل نظر بگذارند.
ارسال توسط :
پ
پ

درسالروز شهادت دکتر مفتح با همت دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاههای آزاد اسلامی گیلان جلسه هم اندیشی با موضوع وحدت حوزه و دانشگاه با حضور تعدادی از استادان دانشگاه و روحانیون، در سالن جلسات دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت برگزار شد.

حجت الاسلام والمسلمین سید محمد حسین صفوی ، مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاههای آزاد اسلامی استان گیلان، با گرامیداشت فرارسیدن سالروز وحدت حوزه و دانشگاه، گفت: الگو شدن غرب در حوزه علوم و فنون برای ساکنان زمین پس از رنسانس کم کم به فرهنگ تبعیت مطلق از غرب تبدیل شد و همین امر موجبات تغییر ات اساسی در اندیشه، کنش‌های اجتماعی و سیاسی رجال صاحب نفوذ در اقصی نقاط جهان و ایران شد.

وی ادامه داد: در این راستا نظام آموزشی جدیدی به نام دانشگاه و در تقابل با نظام سنتی مبتنی بر آموزه‌های دینی و برای محو آثار و منش دینی توسط رضاخان و با مدیریت غرب راه اندازی شد به تعبیر مقام معظم رهبری دانشگاه از اول به صورت سکولار و با همین هدف متولد شده است دشمنان قسم خورده دین از همان آغاز در تنور اختلافات حوزه و دانشگاه دمیدند و کار را به جایی رساندند که هیچ کدام از دو حوزه آموزشی در کشور توان تحمل یکدیگر را نداشتند در قبال هم موضع منفی نشان می‌دادند و ید واحده‌ای در برابر استبداد داخلی و استعمار خارجی شدند.

صفوی افزود: علی رغم باقیماندن رسوب برخی افکارمتحجرانه و جزم اندیشانه در این دو نظام مقدس علمی، امروز شاهد به ثمر نشستن آرزوی امام عزیز(ره) در تحقق وحدت هستیم.

این مقام مسئول خاطر نشان کرد: وحدت حوزه و دانشگاه از چند جهت قابل بررسی است اولا وحدت در مبدا فاعلی که از این منظر همه تغییرات و تحولات در صحنه آفرینش و در حیات فرد و جامعه معطوف به اراده پروردگار است این همان نگاه توحیدی است که انبیا عظام منادی و پرچمدار آن بودند اگر وحدت در این نگاه شکل بگیرد تمام اختلافات رخت بر می‌بندد.

صفوی همچنین ادامه داد: وحدت در غایت و هدف به معنی آن است که هر کدام از دانش پژوهان دو نظام آموزشی به کار خود مشغولند و تقسیم کار جدیست ولی برای تحقق یک هدف و آرمان تلاش می‌کنند. در نگاه رهبران انقلاب هدف نهایی این انقلاب شکل‌گیری تمدن نوین اسلامی و زمینه‌سازی برای طلوع خورشید عظمای ولایت است.

مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاههای آزاد اسلامی گیلان تاکید کرد: امروز به حمدالله ما شاهد تبلور این وحدت در هر دو محیط هستیم و تقدیم شهدای والا مقام هسته‌ای نیز در سایر شاخه‌های علوم و شهدای دانشجوی مدافع حرم ، نشان دهنده پیوند ناگسستنی میان دانشگاه و معنویت و انقلاب اسلامی است.

در ادامه ، دکتر محمد دوستار ، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان گیلان نیز در این جلسه ضمن گرامیداشت ایام، گفت: کمال انسانیت و پیوند بعد مادی و معنوی انسانها ، در حوزه و دانشگاه متجلی و معنی پیدا می کند.

وی افزود: از نگاه حضرت امام (ره) حوزه و دانشگاه در کنار هم ، همانند نیروی محرکه جامعه و مغز متفکر آن هستند که دائما در معرض توطئه و تفرقه افکنی دشمنان قرار دارند و لزوم هوشیاری در این قشر از جامعه همیشه مورد توجه خواهد بود. شهید مفتح، نماد وحدت این دو قشر بوده و از دو تفکر دانشگاهی و حوزوی بهره مند شده بود.

دوستار همچنین اذعان داشت: با توجه به رسالتی که حوزه و دانشگاه به دوش دارند و مانند دو بال فرهنگ و علم یک کشور هستند . چرا که حوزه و دانشگاه مکمل هم بوده و عدم وجود هر یک از آنان می تواند موجبات ناکارآمدی دیگری را فراهم کند و با وحدت حوزه و دانشگاه، تلاش و همدلی در راه مبارزه با تهاجم فرهنگی دشمنان قسم خورده انقلاب اسلامی بیشتر می شود.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گیلان ادامه داد: در بسیاری از جوامع بشری ، اخلاق گمشده است و دین اسلام دینی اخلاقی است. این نشست ها فقط در ایام سالروز وحدت حوزه و دانشگاه متمرکز نشود انتظار داریم که مجموعه هم اندیشی ها به صورت ماهیانه در دانشگاهها برنامه ریزی شود تا بتوان با استفاده از استادان و محققان آن حوزه ، با بیان بحث ها و شناسایی چالش های مطرح شده حرکت کرد و به حل این مسائل پرداخت.

دوستار تاکید کرد: سوالات مطرح شده جوانان در دانشگاهها ،جدی است و اساتید باید به آنان جواب منطقی ارائه دهند چرا که در این زمینه هم دانشگاه آزاد اسلامی باید پیشگام باشد و با برگزاری جلسات هم اندیشی و فعالیت در این زمینه در طول یک سال، نتایج آن را در سال آینده بررسی و و به بحث و تبادل نظر بگذارند.

در ادامه تعدادی از استادان و روحانیون حاضر در این نشست ، دیدگاه و نقطه نظرات خود را در خصوص ضرورت وحدت حوزه و دانشگاه کارکردهای آن و راهکارهای تعمیق وحدت بین این دو نهاد علمی مطرح شد و مقرر شد هسته علمی دردانشگاه آزاد اسلامی تشکیل شود و جلسات ماهانه هم اندیشی با موضوع چالش ها،راهکارهای ارتقای وحدت حوزه و دانشگاه برگزار و نتایج مطالعات و تحلیل ها ارائه گردد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.