گفتارنیوز در پی گفتارحق

جمعه, ۱۰ آذر , ۱۴۰۲ Friday, 1 December , 2023 ساعت ×
عدم رضایت از خدمات رسانی و توسعه شبکه های آب و فاضلاب در مناطق محروم
۲۰ دی ۱۴۰۱ - ۲۳:۱۵
شناسه : 655
2
در کمیسیون عمران و توسعه شهری شورای اسلامی شهر رشت مطرح شد:  

به گزارش گفتارنیوز و به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل شورای اسلامی شهر رشت پنجاه و چهارمین جلسه کمیسیون برنامه و بودجه و حقوقی، عصر روز یکشنبه ۱۸ دی ماه با پرداختن به یک دستور جلسه ی ۱- بررسی مصوبه تبصره ۳ ماده ۵ فی مابین شورای اسلامی رشت و آب و […]

ارسال توسط :
پ
پ
به گزارش گفتارنیوز و به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل شورای اسلامی شهر رشت پنجاه و چهارمین جلسه کمیسیون برنامه و بودجه و حقوقی، عصر روز یکشنبه ۱۸ دی ماه با پرداختن به یک دستور جلسه ی
۱- بررسی مصوبه تبصره ۳ ماده ۵ فی مابین شورای اسلامی رشت و آب و فاضلاب گیلان، عدم اجرای بندهای توافق از جمله افتتاح حساب مشخص و جداگانه برای درآمدهای حاصل از محل تبصره ۳، عدم رضایت از خدمات رسانی و توسعه شبکه های آب و فاضلاب در مناطق محروم و عدم گزارش دهی مدون و منظم آبفا، کار خود را آغاز کرد.
مهدی نوری هریس: برای برون رفت از مشکلات مربوط به گسترش شبکه فاضلاب شهری نمی توانیم تنها به منابع درآمدی تبصره ۳ متکی باشیم، نمایندگان مجلس کمک حال آبفا باشند.
مسعود عباس نژاد: صحبتهای ما بعنوان منتخبان مردم، تنها بازتاب گوشه ای از مشکلات و دغدغه های مردم شریف است/ دولت محترم و نمایندگان محترم مجلس می باید در جهت حمایت از نهادهای خدمات رسان نظیر آبفا اهتمام بیشتری ورزند.
در آغاز جلسه مهدی نوری هریس رییس کمیسیون برنامه، بودجه و حقوقی شورای اسلامی شهر رشت با پرداختن به موضوع دستور جلسه گفت: هدف از دستور این جلسه، ایجاد تسهیلات لازم جهت اجرای طرح های فاضلاب و بازسازی شبکه های آب شهری و توسعه طرح های فاضلاب شهری در محلات و نقاط کمتر توسعه یافته شهر رشت بود که منتج به مصوبه ای جهت دریافت تعیین مبلغی در قبوض آب بها، برای این منظور شد.
  وی در ادامه افزود: از جمله بندهای مندرج در تفاهم نامه مربوط به تبصره ۳، افتتاح حساب جداگانه جهت ذخیره درآمدهای حاصل و گزارش دهی از درآمدهای حاصله به شورای شهر بود و از سوی دیگر الویتهای شورا در جلسه بیست و ششم کمیسیون مورخ ۲/۱۲/۱۴۰۰ به مدیران محترم شرکت آبفا اعلام گردید.
  مهدی نوری هریس در بخش دیگری از صحبتهایش با اشاره به تاکید کمیسیون در جلسه بیست و ششم و پیرو درخواستهای مردمی مبنی بر تعیین تکلیف وضعیت فاضلاب برخی از خیابانها و کوچه ها بر اساس لیست اعلام شده افزود: علیرغم گذشت حدودا یکسال از تاریخ ۲/۱۲/۱۴۰۰ هنوز گزارشی در خصوص خیابان ایران و کوچه های اطراف، مسیر ۲۵۰۰ متری کمربندی شهید مدرس -کوچه سالمند، مسیر ۱۴۰۰ متری پستک – خیابان ۱۷ و مسیر ۸۵۰ متری جاده انزلی – خیابان عرفان و سحرخیز و مسیر ۲۸۰ متری جاده پیربازار – بوستان ۴ به کمیسیون ارایه نگردیده است.
 رییس کمیسیون عمران و توسعه شهری شورای اسلامی شهر رشت در ادامه جلسه اظهار داشت: در آغازین روزهای فعالیت شورای ششم نیازها و کمبودها را به دوستان انتقال دادیم و راه کارهای لازم نیز دیده شده بود و در خصوص حل مشکلات موجود، پیشنهادات و راهکارهای لازم هم ارایه گردید و از معاونتهای عمرانی و زیربنایی پس از تشریک مساعی، درخصوص انعقاد قراردادهای عمرانی و آموزشی و … صحبتهای لازم انجام شد اما دوستان توجهی نکردند و تا این لحظه قراردادی برای مناطق بسته نشده است و اگر اوضاع به همین منوال پیش برود برای سال ۱۴۰۲ تنها می باید ناظر تکرار اشتباهات گذشته باشیم.
   وی در ادامه صحبتهایش ضمن گله مندی از آبفا، گفت: از مدیران محترم آبفا می خواهیم در خصوص تبصره ۳ همراهی بیشتری با مدیریت شهری داشته باشند چرا که تا کنون نه حساب جدگانه ای برای این کار به ما اعلام شده و نه گزراشی از روند کارها به ما اعلام شده است از اینرو از میران آبفا میخواهیم گزارش عملکردشان را هر ۶ ماه به ما شورا ارایه دهند، تا کم کاریهای صورت پذیرفته هر چه سریعتر رفع گردد و حقوق مردم پایمال نشود.
   رییس کمیسیون عمران و توسعه شهری در بخش پایانی صحبتهایش با اشاره به اینکه تمام سعی ما این است تا پس از اتمام دوره چهار ساله شورای ششم و در خصوص تبصره ۳، بیست مسیر را لوله گذاری کنیم و توسعه فاضلاب و شبکه شهری را در برخی مناطق داشته باشیم افزود: انشالله نمایندگان مجلس هم کمک حال آبفا باشند و تلاششان را جهت جذب اعتبارات ملی بمنظور پیشبرد اهداف خدمت رسانی به مردم بکار بندند چرا که برای برون رفت از مشکلات موجود نمی توانیم تنها به منابع درآمدی تبصره ۳ متکی باشیم.
مسعود عباس نژاد نایب رییس کمیسیون عمران و توسعه شهری شورای اسلامی شهر رشت در ادامه گفت: تا این لحظه آنچه که از تبصره ۳ برای شورای شهر باقی مانده است، جز چند تکه کاغذ، چیز دیگری نیست. واقعیت این است که بیش از یک سال و نیم از خدمتگزاری اعضای شورای ششم به مردم می گذرد اما تا این لحظه عملکرد قابل قبولی از تبصره ۳ جهت ارایه به مردم نداشته ایم.
  وی در ادامه افزود: در شهرداری سازمانهایی هستند که صرفا هزینه ای می باشند و برخی از بخشهای دیگر نیز در مناطق و سازمان های تحت تابعه شهرداری، درآمدی هستند و وظیفه شهرداری این است که، از بابت عوارض دیافتی از مردم خدمات ارایه دهد.
  مسعود عباس نژاد در ادامه با تاکید به اینکه، برای نوسازی سازمان هایی نظیر آتش نشانی و خدمات ایمنی می باید هزینه کنیم و سازمانی مانند سیما، منظر و فضای سبز شهری سازمانی درآمدی نمی باشد افزود: شرکت آب و فاضلاب هم جزو نهادهای خدمات رسان است و در چهارچوب رسالتی که عهده دار است می باید حمایت بیشتری از مردم بعمل آورد.
   نایب رییس کمیسیون عمران و توسعه شهری در بخش دیگری از صحبتهایش گفت: واقعیت این است که با توجه به مشکلات عدیده موجود در مناطق نسق ساز و خلاهای موجود قانونی، در احصاء حقوق حقه و عامه شهرداری و رشتوندان با مشکلات زیادی روبرو می باشیم که امیدوارم در سایه حمایت مدیران و نهادهای بالادست در اصلاح و تدوین قوانین و ضوابط، این مشکلات رفع گردد.
  مسعود عباس نژاد در بخش دیگری صحبتهایش خطاب به مدیران آبفای حاضر در پنجاه و چهارمین جلسه کمیسیون عمران و توسعه شهری اظهار داشت: باید به روند انجام کارها سرعت بیشتری دهیم، در حساب تبصره ۳ ، بنابر تجربه کاری سالهای ماضی و طبق اخبار و اطلاعات واصله، بخشی از بدهی پیمانکاران از محل حساب تبصره ۳ در حال پرداخت است و بعید می دانم که مبلغ ۷ میلیارد تومان گزارش شده توسط مدیران محترم در حال حاضر در حساب مشخص مربوط به درآمد تبصره ۳ موجود باشد.
  وی تصریح کرد: هدف ما جوسازی نیست چرا که به هیچ عنوان نمی خواهیم مردم بیشتر متضرر شوند. از آنجایی که مردم، ما را نماینده خود جهت پیگیری مشکلاتشان در بسیاری از امور می بینند در نتیجه، صحبتهای ما، بازتاب مشکلات و دغدغه های رشتوندان شریف است که از گلوی اعضای شورا بعنوان منتخبانشان در پارلمان محلی به شما و دیگر مدیران انتقال می یابد و دغدغه ما انجام تعهداتی است که به مردم داریم.
   مسعود عباس نژاد در بخش پایانی صحبتهایش خطاب به مدیران آبفا گفت: با توجه به تورم موجود نگاه مدیران تصمیم گیر نیز باید اقتصادی باشد از اینرو پیشنهاد می کنم با توجه به پیش بینی درآمد حاصل از محل تبصره ۳ ، قراداد با پیمانکاران به ماههای بعد موکول نگردد و هر چه زودتر قراردادها تا شب عید منعقد شده و پیمانکاران نیز تعیین شوند و شورا نیز پشتیبانی های لازم را با هدف حصول نتیجه مطلوب بعمل خواهند آورد.
در بخش دیگری از جلسه مدیران شرکت آبفا به بیان گزارشی در خصوص برنامه های در دست اقدام بر اساس تفاهم نامه تبصره ۳ به اعضای کمیسیون پرداختند و در نهایت مقرر شد طی نامه رسمی گزارش کاملی از مباحث مربوط به مسایل مالی و شماره حساب مشخص جهت ذخیره درآمد حاصل از تبصره ۳ و در جهت شفاف سازی و اطلاع اعضای کمیسیون از جانب شرکت آبفا به شورای اسلامی شهر رشت ارایه گردد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.