حمزه عشوری، مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان در این همایش گفت: ما برای احیای تالاب‌ها به همت مردم نیاز داریم چرا که رکن اصلی در نگهداری طبیعت جوامع محلی و ذی نفعان هستند.

وی ضمن تقدیر از توجه و حمایت نماینده عالی دولت در استان به موضوع تالاب به ویژه تالاب انزلی اظهار داشت قرارگاه جهادی احیا تالاب بین المللی انزلی به دستور رییس جمهور و پیگیری مجدانه دکتر سلاجقه ریاست سازمان حفاظت محیط زیست کشور، در استان به ریاست عباسی استاندار گیلان و اعضا کارگروه بصورت مستمر برگزار می‌گردد و راهکارهای مناسب جهت رفع چالش‌های تالاب عملیاتی می‌گردد.

اسفندیار جوشن، فرماندار خمام در این مراسم گفت: حال تالاب ما خوب نیست و نیازمند یاری همه مردم و مسئولین هستیم تا بتوانیم تالاب را احیا کنیم و زنده نگه داریم.

حجت الاسلام والمسلمین هادی حبیبی امام جمعه خمام نیز گفت: استان گیلان از تمامی مواهب طبیعی نظیر هوای پاک، آب گوارا و زمین حاصلخیز بهرمند است که به فرمایش امام صادق (ع) لازمه داشتن زندگی سالم برای هر انسانی است.

عباس عاشوری رئیس اداره حفاظت و احیا تالاب‌های محیط زیست گیلان نیز در این همایش گفت: اولین بار در چنین روز ۱۸ کشور دنیا در رامسر جمع شدند و کنوانسیون بین المللی تالاب‌ها را به عنوان زیستگاه پرندگان آبزی تشکیل دادند و امروزه ۱۷۱ کشور دنیا این روز را جشن می‌گیرند.

وی از بانوان روستای جیرسرباقرخاله که بهره برداری خردمندانه از تالاب دارند، و در واقع میزبان این همایش بودند، تقدیر نمود و اظهار داشت: مشکلات هر تالاب و منطقه‌ای خاص همان منطقه است و نمی‌توان نسخه‌ای را که برای غرب تالاب انزلی است برای شرق تالاب هم پیچید و نکته‌ای که اگر در مدیریت، حفاظت و احیای تالاب‌ها در نظر گرفته نشود نتایج خوبی در بر نخواهد داشت.

سید محمد اسحاقی معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری گیلان بعنوان سخنران پایانی این مراسم ضمن تبریک آغاز چهل و چهارمین سالگرد پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی و تبریک ولادت امام علی (ع) و مقام والای پدر به همه پدران این مرز و بوم خصوصا پدران آسمانی گفت: هیچ آسیبی بالاتر از آسیبی که انسان به طبیعت میزند وجود ندارد. وی افزود تعهد ما نسبت به طبیعت است که میتواند شعار امسال روز جهانی تالاب‌ها را تحقق ببخشید.

اسحاقی افزود: باید با آموزش و فرهنگ‌سازی به جوامع محلی بتوانیم تالاب‌ها را احیا کنیم. وی اظهار داشت: در تغییر کاربری‌های اراضی تالاب روستانشینان بیش از مسئولین می‌توانند به نسل آینده کمک کنند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری گیلان افزود: حق نداریم سرمایه طبیعی را از بین ببریم، آموزش جوامع محلی و ذینفعان تالاب از جمله ضروریاتی است که باید در الویت همه اقدام‌ها قرار گیرد.

وی در ادامه گفت: خداوند همه مواهب را در استان گیلان در اختیار ما قرار داده است و ما وظیفه داریم به فرزندان‌مان آموزش دهیم تا با محیط زیست مهربان باشند.

قابل ذکر است در این همایش از کتاب سیپا (ارتباطات، آموزش، مشارکت و آگاهی افزایی) تالاب بین المللی امیرکلایه لاهیجان رونمایی شد و با انتشار این کتاب، هر سه تالاب بین المللی استان گیلان (انزلی، امیرکلایه، بوجاق) برنامه سیپا را که از جمله تاکیدات کنوانسیون رامسر است، دارند.

همچنین در پایان این همایش از چند تن از فعالین حفاظت و حراست از تالاب‌های استان با اهدا لوح تقدیر و هدایایی تجلیل شد.