گفتارنیوز در پی گفتارحق

چهارشنبه, ۳ مرداد , ۱۴۰۳ Wednesday, 24 July , 2024 ساعت ×
آنچه باکو را در قفقاز جسور می‌کند، احتمال درگیری مستقیم با ایران چقدر است؟
۱۲ فروردین ۱۴۰۲ - ۲۲:۴۱
شناسه : 1487
2
طی یک‌دهه اخیر تنش‌ها در قفقاز به اوج خود رسیده و هر بار شاهد درگیری بین باکو و ارمنستان هستیم.اما چرا باکو نسبت به ارمنستان در موضع قدرت قرار دارد؟
ارسال توسط : نویسنده : سید محمد شفیعی
پ
پ

طی یک‌دهه اخیر تنش‌ها در قفقاز به اوج خود رسیده و هر بار شاهد درگیری بین باکو و ارمنستان هستیم.اما چرا باکو نسبت به ارمنستان در موضع قدرت قرار دارد

در ابتدا باید گفت توان نظامی ارمنستان در حد باکو نمی‌باشد و به نوعی در دوره شوروی باقی‌مانده‌اند و از سویی همیشه چشم به کمک‌های روسیه داشته‌اند و وقتی از روسیه ناامید می‌شدند، سمت نگاهشان متوجه ایران می‌شد.

طی مناقشه‌های اخیر هم دیدیم که روسیه به دلیل درگیری در جنگ اوکراین، کمکی به ارمنستان نکرد، ارمنستان هم در جنگ آخر با باکو علی رغم مقاومتی که داشت شکست خورد. هر چند بابت مقاومتی هم که در جنگ آخر داشتند بسیار خوشحال بودند و در این مدت هم تلاش چندانی برای تقویت نظامی خود نداشتند.در این مدت اما باکو با خرید تسلیحات مختلف هر چند کم اما باکیفیت نسبت به ارمنستان برتری نسبی پیدا کرده است.اینها چندین دلیل بابت جسور شدن باکو نسبت به ارمنستان و شروع منازعه‌های گوناگون است.

اما باید ببینیم جسارت باکو تا آن حد خواهد بود که وارد جنگ با ایران شود و ممکن است در صورت جنگ احتمالی ناتو نیز به کمک باکو بیاید؟مسلماً خیر، باکو شاید به لحاظ تسلیحاتی نسبت به ارمنستان برتری داشته باشد، اما حجم سلاح‌ها و کیفیتشان به آنگونه نیست که وارد درگیری مستقیم نظامی با ایران شوند. مگر اینکه بخواهند بر روی کمک ترکیه حساب کنند که آن هم بعید است بخواهند با توجه به وضع اقتصادی فعلی و خسارت‌های ناشی از زلزله اخیر و تغییر موقعیت‌های منطقه‌ای وارد این درگیری شوند.

اگر این احتمال را در نظر بگیریم که باکو بر روی حمایت و کمک رژیم‌صهیونیستی حساب کرده، اما بعید است رژیم صهیونیستی مهم‌ترین متحد آسیایی خود را یه این راحتی‌ها از دست بدهد، تا بتواند هم‌چنان اقدامات خرابکارانه خود را علیه ایران از طریق خاک باکو پی‌ریزی کند، البته در عالم سیاست و روابط‌بین‌الملل آنچه حرف اول را میزند منفعت است، شاید هم نفع فعلی رژیم‌صهیونیستی در این باشد تا باکو را قربانی اهداف خودش بکند و بدش هم نمی‌آید ایران وارد درگیری نظامی با باکو بشود آن هم درگیری فرسایشی تا بتواند اقداماتی را علیه کشورمان پایه‌ریزی کند. اما آنچه مشخص است باکو به تنهایی یارای ایستادگی در قبال ایران را ندارد و حتی اقدامات فعلی‌اش را نیز با هماهنگی‌ رژیم صهیونیستی و ترکیه انجام می‌دهد.

بسیاری اقدامات اخیر باکو را با این دلیل که باکو به دنبال آزادسازی مناطق‌اشغال‌شده توسط ارمنستان است، توجیه می‌کنند که متاسفانه این تعبیر بسیار ساده‌لوحانه است.بر فرض که قصد سران باکو، اینچنین باشد اما آیا سرزمین‌های اشغالی در مرزهای ژئوپلیتیکی ایران قرار دارند؟ اگر استان سیونیک ارمنستان تحت کنترل باکو قرار گیرد، ایران عملا آسان‌ترین راه را برای ارتباط زمینی با اروپا را از دست می‌دهد و هر کشوری هم ببیند خطری منافع یا مرزهای‌ژئوپلیتیکی‌اش را تهدید می‌کند قطع به یقین واکنش نشان می‌دهد.

ایران نیز تا جایی که توانسته سعی داشته این موضوع را از مسیر دیپلماسی و مذاکره حل کند و وقتی سر ناسازگاری از جانب سران باکو دید ، با برگزاری دو رزمایش فاتحان‌خیبر و ارس، سران باکو را از مواضع اتخاذیشان عقب راند.

بر فرض جنگ احتمالی ناتو چه اقدامی میکند؟ با توجه به اینکه ناتو ترکیه را تهدید می‌داند و حمایت از باکو به نوعی کمک به ترکیه است، در این ماجرا بر خلاف جنگ اوکراین دخالت نخواهد کرد، چون در جنگ اوکراین، دشمن درجه یک ناتو یعنی روسیه حضور دارد، اما در این سمت سودی برایشان ندارد که دخالت کنند و سعی می‌کنند از عملی که نفعش به ترکیه برسد پرهیز کنند.

سید محمد شفیعی

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.